Program 2024

Helyszín:

PÉCS, Zsolnay Kulturális Negyed E78 épületkomplexum

 

Időpont: 2024. 09. 19-20.

 

Főszervezők: Bolyai Pedagógiai Alapítvány,
TIT Kossuth Klub Egyesület,

 

Társszervezők: Pécsi Tudományegyetem, Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata, Pécs Tanuló Város Fesztivál 2024, MellearN | Felsőoktatási Hálózat az Életen Át Tartó Tanulásért Egyesület, Ökopresszó Alapítvány, Nevelők Háza Egyesület 

 

Támogatók:
Kulturális és Innovációs Minisztérium, Miniszterelnökség, Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt, Nemzeti Együttműködési Alap és Civil Támogatások, Kossuth Klub Barátai Egyesület, Uránia Ismeretterjesztő Alapítvány, Körber Hungária Kft.

 

Fesztiváligazgató: Dr. Zárug Péter Farkas

E78 udvar

1. Toyota Mirai

A Mirai tovább korszerűsített hidrogénhajtása egy új kor hírnöke; egy olyan korszaké, ami a nulla károsanyag-kibocsátásról, a hatékonyságról, az élvezetes teljesítményről és a jövőről szól.

 

 

2. Hidrogén hajtású hajómotor

Mobil és stacionárius hidrogén tüzelőanyag-cellás alkalmazások (KONTAKT-Elektro Kft.)

 

 

3. Hidrogén hajtású kerékpár

Hidrogénnel kapcsolatos oktatás és kutatás-fejlesztési projektek bemutatása. (Hidrogén Központ, PTE)

 

 

4. ÉlményMűhely

  • Matematika-művészet-tudomány-fenntarthatóság! Építsük fel együtt a kreatív közösség tornyát! Építsünk óriásmolekulákat!
  • Matematikai-művészeti testépítés és nanotechnológia 4DFRAME készlettel.
  • Észbontó összerakók! Ezt rakd össze az élményműhellyel!

Fogadótér

5.

Mash Machine

Egy interaktív zenegép, mely bárkiből DJ-t csinál két perc alatt! 20 zenei stílusban zenélhetünk a 40 kocka tologatásával. Egyszerre akár 4-en is játszhatnak vele.

 

Selfie Droid

A VILÁG ELSŐ SELFIE ROBOTJA CSAK NÁLUNK!

A vendégek között cirkálva fotóz vagy készít gifeket, amiket egyből brandingelve nyomtat, emailben/airdropon küld. Egy újdonság, amivel eddig még nem sokan találkozhattak idehaza.

 

Sketch Robot

AI robotkar által készített portrék 30 mp alatt (bigfun)

Az idei év egyik legnagyobb újdonsága a mini robot, ami AI segítségével 30-50 mp alatt fénykép alapján készít vonalrajzokat! Olyasmi, mint a digitális karikatúra, csak sokkal gyorsabb és látványosabb a folyamat. Ilyet még tutit nem láttál!

Előtér

6. 3D nyomtatás

Érdekel a 3D nyomtatás világa? Standunknál betekintést nyerhetsz a 3D nyomtatás folyamataiba, és megvizsgálhatod a végeredményt is! (PTE MIK)

 

7. Mi a pneumatika?

Tesztelheti ügyességét a pneumatika segítségével! A pneumatikai tanulmányokat folytató hallgatók fejlesztése ügyességet és leleményességet igényel. A játék érdekessége, hogy egy asztallapot két ponton mozgatva golyókat kell a helyükre irányítani. Az asztallapot sűrített levegő emeli meg. (PTE MIK)

 

8. Robot Fighting League

Robotharc bajnokság 40 cm magas, szupererős harcirobotok ütközete egy 1,5 méteres ringben! A robotokat vezeték nélküli kontrollerekkel irányíthatjuk – pont mint a Mortal Kombatban!

 

9. Gokart szimulátor

Szeretsz gokartozni, érdekel a forma-1? Ha a véredben van az autóversenyzés, vagy csak szeretnéd kipróbálni, hogy milyen egy valódi gokartban ülve forma-1-es pályán száguldozni, akkor ülj be és próbáld ki! Mérd össze a tudásod a többiekkel és kiderül ki lesz a leggyorsabb a pályán. (PTE MIK)

Nagyterem

10. Körber Hungária Gépgyártó Kft.

Valódi műszaki csúcstechnológia 30 éve Pécsett. Ismerj meg minket játokosan. Ügyességi játokok digitálisan, robotokkal és térbeli alakzatokkal.

 

11. Robot vs. ember – avagy ki irányít valójában?

Lehetőség lesz kipróbálni robotkarok irányítását, az izmok aktivitásának mérését, valamint az agy elektromos aktivitásának regisztrálásával különböző számítógépes játékok irányítását is. a PTE TTK Matematikai és Informatikai Intézet, Információtechnológia és Biorobotika Tanszék interaktív bemutató előadása. (PTE TTK)

 

12. Zöld Egyetem Program

A PTE Zöld Egyetem Program katalizátora a zöld innovációknak. Fókuszában az energiagazdálkodás, a klímavédelem, a hulladékgazdálkodás, a vízgazdálkodás, a zéró emissziós közlekedés, a zöld területek fejlesztése és az egészségmegőrzés témakörök állnak. (PTE)

 

13. Akcióban a mesterséges intelligencia

A bemutatóban az egyszerűbb gépi tanulási példától eljutunk a fejlett mesterséges intelligenciáig. A gépi tanulás interaktív bemutatása mikrokontrollerek segítségével. A gépi látás interaktív bemutatása, saját képosztályozó készítése. Zenekészítés mesterséges intelligencia segítségével. (PTE TTK)

 

14. 3D testszkenner

(PTE ETK)

 

15. ERP

Alapvető üzleti folyamatok modellezése ERP és ügyviteli rendszerrel. A standos kitelepülés segítségével az érdeklődőknek interaktív formában lehetősége lesz megtekinteni az SAP S/4HANA rendszer (legkorszerűbb) FIORI applikációin keresztül a gyártástervezés, a beszerzéselőkészítés, és napi (direkt) rendelések törzsadatait és bizonylatait, valamint a Kulcs-Soft ügyviteli rendszer törzsadatkezelési és értékesítési modulját. Emellett az érdeklődők a Car Mechanic 2021 játék keretében részt vehetnek a projekt során kiválasztott motorblokk megépítésében. (PTE TTK)

 

16. Űrkutatás

Hogyan jutunk el a Marsra? És ha már ott vagyunk, hogyan fogjuk megvizsgálni? Egyáltalán élhetnénk-e a Marson? Egy interaktív, térinformatikai-földrajzi-planetológiai játék keretében ismerkedhetünk meg a Mars geomorfológiájával, geológiájával, éghajlatával, Marsrajzával. Kis robotjaink segítségével mi is kutatókká, felfedezőkké válhatunk, miközben feladatokat oldunk meg, és feltérképezzük az emberiség következő meghódítandó égitestjét. (PTE TTK)

 

17. Színpad

2024.09.19. (csütörtök)

 

09.00 –  Bemutatkoznak a kiállítók

10.00 –  Mi leszel ha nagy leszel? Avagy az űr a legvégső határ. – (előadó Bíró Zsófia és Hetesi Zsolt)

11.00 –  Ünnepélyes megnyitó

11:15 – A Fényfesztivál mappingjének technikai háttere (előadó Pusker Péter)

12:00 –  Mikor fogunk hidrogénes autókkal járni? – kerekasztal beszélgetés

13:00 – Látványos lézerfizikai jelenségek és az űrkutatás kapcsolata (előadó Dr. Kurilla Boldizsár): ‘Miként és hogyan indult a lézerekkel történő információtovábbítás és annak milyen fajtái vannak. Az űrkutatásban alkalmazott lézerfizikai kísérleteket, mint például a Holdon lehelyezett lézertükrök alkalmazása, amelyet a Földön szabadtéren én magam is megvalósítottam’.

 

 

2024.09.20. (péntek)

 

09:00 – Bemutatkoznak a kiállítók

10:00A kiber tér sötét oldala (előadó Gyurák Gábor): ‘Az előadáson bemutatásra kerül a minket körülvevő kibertér s annak veszélyei. Megtudhatjuk, hogy a rosszfiúk milyen eszközöket használnak a kibertámadások során és tippeket kapunk azzal kapcsolatban, hogyan védhetjük meg magunkat’.

11:00Deepfake: áldás vagy átok? – (Dr. Herke Csongor)

12:00Az erdőgazdálkodás digitális eszköztára – (Simon Márton): Az erdőgazdálkodás tradicionális ágazat, ám a modern erdőgazdálkodás része a digitális eszközök és technológiák alkalmazása. Ide tartoznak a digitális nyilvántartás és terepi adatrögzítő eszközök mellett, a térinformatikai elemzések és távérzékelésen alapuló növényegészségügyi, faállományszerkezeti és domborzati vizsgálatok. Emellett fontos a különböző monitoring rendszerek kialakítása, mint pl. az időjárás és talajvíz változásának megfigyelése, valamint a klíma modellek alkalmazása. A digitális eszközök és adatok beépítése a döntéshozatali folyamatokba kulcsfontosságú a fenntartható és hatékony erdőkezelés érdekében.

13:00  – A Fényfesztivál mappingjének technikai háttere (előadó Pusker Péter)

 

 

(A szervezők a műsorváltozás jogát fenntartják.)

Zeneszoba

18. Ökopresszó

A jelenkor emberének egyik legnagyobb kihívása, hogy miként tud megbirkózni a környezetünket és társadalmunkat veszélyeztető környezeti problémákkal. Te tudod mi okozza? Tudod, hogy mi várható? Tudod, hogy mit lehet ellene tenni? Mi segítünk megérteni!

 

19. Mi fán terem az erdő? – az erdőgazdálkodás kulisszatitkai

Fontosak-e erdeink társadalmunknak? Kell, hogy fontosak legyenek? Mit adnak nekünk az erdők? Gondoltatok már arra, hogy a klímaváltozás nem csak minket, embereket érint, de erdeink is küzdenek vele? Várunk Benneteket, hogy közösen a Mecsekerdő Zrt. erdőmérnökeinek segítségével megnézzük, hogyan tudnánk segíteni erdeinknek. Programunkon betekintést nyerhettek, az erdők immunrendszerének működésébe, az erdészek munkájába, az erdész szakma kihívásaiba és szépségeibe. (Mecsekerdő Zrt.)

Panoráma terem

20. Féljünk vagy éljünk vele? – A mesterséges intelligenciához kapcsolatos jelenségek megélései

Napjainkra a mesterséges intelligenciára épülő technológiai újítások jelentős hatást gyakorolnak életünkre. A kiállítási programon interaktív keretek között a résztvevőkkel keressük a választ, hogy milyen a megítélése ezeknek napjaink Magyarországán. Inkább félünk tőle vagy a lehetőséget látjuk meg benne? (PTE ÁJK)

 

21. ROBOTIKA PÉCS – ahol a BIT-ek életre kelnek

ARDUINO – MICRO:BIT // Robotika – Elektronika – Programozás // Bemutatóink alkalmával a gyerekek meglátják, hogy a programozás ma már gyerekjáték, és egy nagyon kreatív időtöltés. További interaktív eszközeinkkel a gyerekek játékos módon ismerkednek a fenti tudomány területekkel ahol megtapasztalhatják, hogy egy robottechnikai eszköz megépítése nem is ördöngösség. Amire viszont szükség van az már csak a kreativitás, ami mindenkiben benne van, ezt próbáljuk kicsalogatni minden kisdiákból. (Robotika Pécs Alapítvány)

 

22. YXPO

2017 óta az YXPO stand látja vendégül a Nemzeti Tehetségprogram által támogatott innovációs versenyek győzteseit. A fiatal feltalálópalánták személyesen mutatják be ötleteiket, a prototípus bemutatása révén. Idén a 4for future nemzetközi innovációs verseny első helyezett csapata, a magyarkanizsai Byte&Fox tart bemutatókat. Projektjük címe: Távolból vezérelhető üvegház.

Kísérő program:

Open science workshop: a nyílt tudomány publikációs gyakorlata

Szeptember 19. csütörtök, 15 és 17 óra között
Helyszín: Zsolnay Negyed, E78, Panoráma terem

A workshop két blokkból áll, az első részben három rövid, 15 perces vitaindító előadás hangzik el a nyílt tudomány mibenlétéről és publikációs gyakorlatáról, az open access és a kutatási adatok közzététele témájáról. A második részben az előadók és a közönség részvételével beszélgetésre kerül sor.

Felkért előadók:
Kókay Péter (PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont), Füzér Katalin (PTE BTK), Maróthy Szilvia (L’Harmattan).
Moderál: Gyenes Ádám (L’Harmattan)

ARCHÍVUM

2023-as programok:

LINK

2022-es programok:

LINK

2021-es programok:

LINK

2019-as programok:

LINK

2017-es program

LINK